Близо 50 жители на региона, ухапани от кърлеж, са потърсили помощ

Близо 50 жители на региона, ухапани от кърлеж, са потърсили помощ

На 227 повиквания на спешния телефон 112 са се отзовали екипите на Центъра за спешна медицинска помощ в Перник през изминалата седмица, което е със 17 повече в сравнение с предходната.

Най-много са приетите повиквания в Перник- 141, което е с 5 повече в сравнение с предходната седмица. Следват тези в Радомир- 37, което е с 4 повече от предходната седмица. В Брезник- 17, което е с 1 по-малко от предходната седмица и Земен- 17, което е с 5 повече от предходната седмица.

Във филиалите на ЦСМП през изминалата седмица са извършени 217 амбулаторни прегледа, което е с 11 повече от предходната. Най-много през миналата седмица са били прегледаните пациенти във филиала в Трън – 69, което е с 9 повече от предходната седмица. Следват филиалите в Брезник-61, което е с 9 повече от предходната и Радомир- 54, което е с 21 по-малко от предходната седмица. Добрата новина е, че не е констатиран нито един болен с коронавирус.

През изминалата седмица 49 жители на областта са потърсили помощ във филиалите на ЦСМП, заради ухапване от кърлеж. Това е с 20 повече от предходната седмица. Най-много са ухапаните в Брезник- 18, което е с 1 повече от предходната седмица. Следват филиалите в общините: Земен- 13, Радомир-11 и Трън-7.

Транспортираните през седмицата пациенти с линейки на ЦСМП са 103, което е с 14 повече от предходната, сред които няма пациенти с CОVID-19.

През изминалата седмица екипите на ЦСМП-Перник са се отзовали на 2 пътно-транспортни произшествие- по 1 в Перник и Радомир. Това информира директорът на ЦСМП д-р Валери Симеонов.

„Анализът за изминалата седмица показва, че са скочили отново амбулаторните прегледи и сигналите на спешния телефон. Това потвърждава твърдението, че все още не са отшумели сезонните вирусни инфекции, които не са за подценяване. Това, което буди тревога е увеличеният брой на ухапаните от кърлежи в региона. Затова искам да апелирам общинските управи да ускорят коситбата на тревните площи, за да пристъпят към третирането им срещу кърлежи и комари.

Съветвам жителите на региона, когато открият кърлеж в тялото си да не се опитват сами да го извадят. Нека потърсят помощта на спешните медици. Тази манипулация е напълно безплатна, а нашите медици са опитни и ще извадят кърлежа без да го разкъсат, което слез това усложнява отстраняването му“, напомни д-р Симеонов.

Силвия Григорова